Owsiki u dzieci

Owsikami łatwo jest się zarazić. Dziecko np. w przedszkolu, piaskownicy, na zabawkach u znajomych, może przenieść podczas zabawy jajo owsika wraz z larwą lub po zjedzeniu jakiegoś posiłku, wcześniej nie myjąc rąk. Dlatego też bardzo ważna jest dbałość o higienę rąk i długość paznokci. Jeżeli jest to małe dziecko i trudno jest jemu wytłumaczyć zagrożenie jakie niesie za sobą np. podrapanie się po pupie lub bezpośrednio po odbycie, powinniśmy zabezpieczyć pupę maluszka pieluszką lub ciasnymi majteczkami aby utrudnić drapanie się rączką.

Najlepiej jest mieć dziecko pod swoją opieką 24 godziny na czas leczenia i w momencie dotknięcia ręką odbytu, niezwłocznie dokładnie umyć ręce dziecka. Osoba dorosła powinna mieć założone rękawiczki ochronne, które natychmiast powinny być wyrzucone w miejsce niedostępne dla dziecka.

Kuracja powinna rozpocząć się natychmiast i być prowadzona przez dłuższy okres czasu. Jeżeli dziecko zażywało leki od lekarza, terapia powinna być powtórzona, ponieważ jaja nie zostały zniszczone. Kilkukrotne powtórzenie kuracji powinno być obowiązkowe. Leki silnie toksyczne bardzo niszczą organizm i wyjaławiają z flory bakteryjnej, dlatego też powinno się kurację powtarzać naturalnymi ziołowymi suplementami diety i probiotykami np. takimi jak paraprotex i ac-zymes.


Epidemie owsicy lub zgłoszenia jednostkowe przez rodziców dzieci uczęszczających do tych przedszkoli, powinny być szybko diagnozowane i leczone wraz z personelem i często opiekunami i rodzeństwem dzieci. Od czasu i rozległości akcji zależy jej skuteczność. Mówi się również , że jest możliwe samo uleczenie, ale zdarza się to raczej u osób dorosłych.

U dziewczynek może dojść do zapalenia sromu i pochwy, co objawia się pieczeniem, swędzeniem  oraz białymi upławami. Uwaga na zabawę w piasku również na plaży. Dzieci ze względów higienicznych, otarć, zwłaszcza dziewczynki powinny mieć założone majteczki.

Podczas drapania okolic odbytu dochodzi do powstawania drobnych ranek, skaleczeń, co w konsekwencji wywołuje jeszcze większe swędzenie i powstaje wtedy stan zapalny w obrębie tego miejsca.

Jest też możliwość wykonania lewatywy. Wg książki Andrzeja Czesława Klimuszki możemy przygotować wywar, który służy do trzykrotnej lewatywy bez dnia przerwy.

Skład wywaru:

  • trzy ząbki czosnku utarte na miazgę w moździerzu, bezpośrednio przed przygotowaniem wywaru,
  • zalać czosnek, przegotowaną chłodną wodą i przykryć na 2 godziny.

Drugi przepis A.Klimuszki do przygotowania lewatywy:

  • 2 łyżki czarnych jagód (mogą być świeże i suszone) lub zamiennie liście Fol. Myrtilli i
  • 1 łyżkę wrotyczu – Flos Tanaceti, zmieszać razem i zalać wrzątkiem na 3 godziny – przykryć. Przecedzić podgrzać do temeperatury ciała i wykonać lewatywę na noc.

za tydzień.

Add a Comment